Undervisningsforløb
Undervisningsforløbene er sammenhængende forløb for børn og unge i grundskolen, som er lige til at gå til. Forløbene lægger sig indenfor læseplanerne i naturfagene og rummer pdf´er med elevaktiviteter og i stort omfang tilhørende instruktionsvideoer. Der er fokus på praktiske undersøgelser, som på forskellig vis understøtter elevernes læring og dannelse i naturfagene.
Forløb
Klik på titlerne herunder for at gå til forløbet.
- Naturen i Danmark - nu og i fremtiden: Fællesfagligt 7.-9. klassetrin
- Flyde og synke: Natur/teknologi 2.-4. klassetrin
- Kroppens bevægelser: Natur/teknologi 3.-6. klassetrin
- Gro din madpakke - spiring og vækst: Natur/teknologi 1.-3. klassetrin
- Forskellighed i naturen: Natur/teknologi 0.-3. klassetrin
- Den foranderlige klode: Geografi 7.-8. klassetrin
- Fra råvarer til ultraforarbejdede fødevarer: Fællesfagligt 8.-9. klassetrin
- Planternes liv - opbygning og funktion: Natur/teknologi 4.-6. klassetrin
- Vores seje hjerte og blodkredsløb: Natur/teknologi 4.-6. klassetrin
- Syrer og baser omkring os: Fysik/kemi 7.-8. klassetrin
- Unikke celler og mikro-liv: Biologi 7.-8. klassetrin
- Vejret f*cker med os - eller f*cker vi med det?: Fællesfagligt 7.-9. klassetrin
- Brr, det er koldt i naturen om vinteren: Natur/teknologi 4.-6. klassetrin
- Bakterier på godt og ondt: Biologi 7.-9. klassetrin
Kommende forløb
- Jorden i tal: Geografi 7.-9. klassetrin (UDKOMMER 1. FEBRUAR 2026)
- Forunderlige sten: 0.-3. klassetrin (UDKOMMER 1. FEBRUAR 2026)
- Grundstoffernes gåde: Fysik/kemi 7.-8. klassetrin (UDKOMMER 1. APRIL 2026)
- Knæk livets (DNA)kode: Biologi 8.-9. klassetrin (UDKOMMER 1. APRIL 2026)
- Vand i lange baner: Indskoling 0.-2. klassetrin (UDKOMMER 1. JUNI 2026)
- Biodiversitet - dyrenes mangfoldighed: Mellemtrin 4.-6. klassetrin (UDKOMMER 1. JUNI 2026)
Beskrivelse af ikoner brugt i lektionsplanerne
Undersøgelse
Aktiviteter, hvor eleverne laver praktiske og analyserende undersøgelser og som understøtter deres undersøgelseskompetence.
Modellering
Aktiviteter, hvor eleverne arbejder med eksisterende modeller eller selv udvikler modeller.
Perspektivering
Aktiviteter, hvor eleverne anlægger forskellige perspektiver på et fagligt område eller en problemstilling.
Kommunikation
Aktiviteter, hvor eleverne arbejder med centrale fagbegreber, forklarer, diskuterer og derigennem udvikler kommunikationskompetencen.
Naturen i Danmark - nu og i fremtiden
Fællesfagligt 7.-9. klassetrin
Kort beskrivelse
Den danske natur forandrer sig. Det skyldes både klimaforandringer og at naturområder ændres på grund af menneskelig aktivitet. Forløbet giver en indsigt i naturen og i de interesser, der er forbundet med forvaltningen af den. I dette undervisningsforløb lægges der op til undersøgelser i naturen, samtidig med praktisk arbejde i naturfagslokalet.
Formål
Eleverne opnår forståelse for den danske natur og for de forandringer, der foregår. Samtidig får eleverne indblik i, hvordan nogle af forandringerne kan bremses eller helt undgås.
Varighed
12 lektioner á 45 minutter med efterfølgende tid til elevernes arbejde med egne problemstillinger og arbejdsspørgsmål (6-12 lektioner).
Elevforudsætninger
Eleverne har grundlæggende indsigt i carbonkredsløb, herunder fotosyntese og respiration. De har desuden et kendskab til planter og dyrs opbygning og systematik.
Centrale begreber
Art, planter, insekter, spindlere, krebsdyr, biodiversitet, levevilkår, jordbund, humus, vandindhold, pH, næringssalte, carbonkredsløb, fotosyntese, respiration.
Materialer
Feltudstyr, gasbrænder, digel, saltsyre (HCl), pH-måleudstyr og andet laboratorieudstyr, computer, papir og skrivegrej.
Download hele forløbet inklusiv lektionsplan og lærervejledning her:
Medlemskab påkrævet
Du skal være medlem for at få adgang til dette indhold.
Flyde og synke
Natur/teknologi 2.-4.klassetrin
Kort beskrivelse
Massefylde og densitet er abstrakte begreber, men at genstande flyder eller synker er enkelt at se og måske forstå. Forløbet introducerer massefylde ud fra observationer og simple undersøgelser. Elevernes forhåndsviden danner afsæt for forløbet og de undersøgelsesbaserede aktiviteter.
Formål
At eleverne opnår forståelse for massefylde ved selv at eksperimentere sig frem.
Varighed
4 lektioner
Elevforudsætninger
Forløbet kræver ikke nogle særlige forudsætninger.
Centrale begreber
Flyde, synke, massefylde, let, tung.
Materialer
Frugt og grøntsager, akvarium, rosiner, danskvand, koniske kolber, modellervoks (vandfast), printet observationsskema til hver elev, papir og skrivegrej.
Download hele forløbet inklusiv lektionsplan og lærervejledning her:
Medlemskab påkrævet
Du skal være medlem for at få adgang til dette indhold.
Kroppens bevægelser
Natur/teknologi 3.-6. klassetrin
Kort beskrivelse
Kroppens bevægeapparat består af knogler, muskler og sener. Knoglerne i skelettet holder kroppen oprejst. På alle knogler sidder muskler, som bevæges ved hjælp af sener. Senerne er elastiske og forbinder muskler til knogler, så skelettet kan bevæge sig.
Formål
Eleverne får indblik i kroppens bevægeapparat og arbejder praktisk med skelet, muskler og sener.
Varighed
6 lektioner
Elevforudsætninger
Ingen
Centrale begreber
Skelet, sener, muskler, led (kugle- og hængselsled).
Materialer
Forskellige slags pasta, karton, lim, sugerør, snor.
Download hele forløbet inklusiv lektionsplan og lærervejledning her:
Medlemskab påkrævet
Du skal være medlem for at få adgang til dette indhold.
Gro din madpakke - spiring og vækst
Natur/teknologi 1.-3. klassetrin
Kort beskrivelse
Frø er plantens næste generation og kan vokse op og blive til en ny plante. Også stykker af grøntsager kan vokse, enten i vand eller i jord.
At gro sin egen madpakke og spire frø er lærerige aktiviteter, der kombinerer naturvidenskab og kreativitet. Aktiviteterne lærer eleverne om planter, vækstprocesser og bæredygtighed. De styrker også deres ansvarsfølelse og giver dem en direkte forbindelse til den mad, de spiser.
Formål
Eleverne får en forståelse for planters formering og vækst og for, hvordan de selv kan gro den mad, de spiser.
Varighed
6 lektioner
Elevforudsætninger
Ingen
Centrale begreber
Plantens opbygning, frø, rod, spiring, vækst, næringssalte, lys, vand.
Materialer
Peberfrugt, toppen af gulerod, bunden af hovedsalat, tomat og andet, fx fra madpakken, potter, jord.
Frø, bønner eller linser, glas med låg, hammer, søm.
Tulipaner, sakse, karton og lim eller tape.
Download hele forløbet inklusiv lektionsplan og lærervejledning her:
Medlemskab påkrævet
Du skal være medlem for at få adgang til dette indhold.
Forskellighed i naturen
Natur/teknologi 0.-3. klasse
Kort beskrivelse
Naturen rummer forskellige organismer, som på hver deres måde er tilpasset det område, de lever i. At gå på opdagelse efter planter, dyr og svampe i naturen og undersøge dem, og samspillet imellem dem, er udgangspunktet for at vække nysgerrighed og interesse for naturen.
Forløbet er mest oplagt at lave i sommerhalvåret, hvor der er en stor variation af planter og dyr, men kan også laves i de tidlige forår.
Formål
Eleverne får styrket deres forståelse for naturen og kan stille spørgsmål til organismer og naturen, som de selv kan undersøge.
Varighed
6-9 lektioner
Elevforudsætninger
Ingen
Centrale begreber
Insekter, spindlere, planter, vækst, rødder, stængler, blomst
Materialer
Syltetøjsglas, aflæggere fra planter, plastikslanger, voksdug
Download hele forløbet inklusiv lektionsplan og lærervejledning her:
Medlemskab påkrævet
Du skal være medlem for at få adgang til dette indhold.
Den foranderlige klode
Geografi 7.-8. klasse
Kort beskrivelse
Jordkloden er underlagt forandringer, som både skyldes ændringer, som ligger under jordoverfladen og ændringer udefra. Forandringer er forskellige alt efter, hvor i Verden man befinder sig og ændres over tid. Både danske og globale forhold arbejdes der med i forløbet. Forløbet giver eleverne indblik i disse forhold gennem praktiske aktiviteter.
Formål
At eleverne gennem arbejde med undersøgelser og modeller opnår forståelse for, hvordan jordkloden hele tiden forandres.
Varighed
6 lektioner
Elevforudsætninger
Eleverne har kendskab til brug af et atlas og til grundlæggende forståelse for Jordklodens opbygning.
Centrale begreber
Tektoniske plader, pladetektonik, lithosfæren, pladerande, jordskælv, vulkaner, istider og landskabsdannelse.
Materialer
Appelsiner, flødeost, kiks, atlas og/eller globus, sand mm.
Download hele forløbet inklusiv lektionsplan og lærervejledning her:
Medlemskab påkrævet
Du skal være medlem for at få adgang til dette indhold.
Fra råvarer til ultraforarbejdede fødevarer
Fællesfagligt 8.-9. klassetrin
Kort beskrivelse
Forløbet arbejder med viden om globale fødevarekæder, kroppens omsætning af næringsstoffer samt de kemiske processer, der sker ved forarbejdning af fødevarer. Undervisningen kombinerer teori, praktiske forsøg, undersøgelser og analyse af data.
Formål
Gennem undersøgende og praktisk arbejde opnår eleverne forståelse for, hvordan råvarer forarbejdes til ultraforarbejdede fødevarer, og hvilke økologiske, sundhedsmæssige og kemiske konsekvenser dette har.
Forløbet starter med en introduktion til fødevarer – fra naturlige råvarer til ultraforarbejdede produkter. Eleverne arbejder med fødevarekæder, næringsstoffer, transport og kemiske ændringer af fødevarer. De udfører praktiske forsøg, hvor de undersøger, hvordan fødevarer ændrer sig fysisk og kemisk, ligesom de arbejder med data om forbrug og sundhedseffekter.
Varighed
12 lektioner
Elevforudsætninger
Eleverne kan med fordel have kendskab til næringsstofferne kulhydrat, fedt og protein. Det er også en fordel at have kendskab til den grundlæggende kemi.
Centrale begreber
Råvarer, forarbejdning, ultraforarbejdning, næringsstoffer (kulhydrater, proteiner, fedtstoffer), vitaminer, mineraler, fordøjelsessystem, optagelse, energiomsætning, fødevarekæder, transport, økologisk fodaftryk, maillardreaktion, emulsioner, konservering).
Materialer
Atlas eller andet kortmateriale, fødevarer, varedeklarationer, stivelsesholdige fødevarer, ingredienser til mayonnaise, yoghurt og/eller friskost mm. Se desuden materialer i de enkelte aktiviteter.
Download hele forløbet inklusiv lektionsplan og lærervejledning her:
Medlemskab påkrævet
Du skal være medlem for at få adgang til dette indhold.
Planters liv - opbygning og funktion
Natur/teknologi 4.-6. klassetrin
Kort beskrivelse
Planter har helt særlige opbygninger og deres funktioner omfatter optagelse, opbygning og nedbrydning af stoffer. Dette undervisningsforløb undersøger eleverne planternes liv med fokus på planters opbygning og funktion med tre hovedtemaer: fotosyntese, vandtransport og planteceller. Forløbet er meget aktivitetsorienteret, og eleverne skal udføre en række praktiske forsøg og små projekter.
Forløbet skal give eleverne en grundlæggende forståelse for, hvordan planter er opbygget og fungerer. Gennem praktiske forsøg og aktiviteter skal eleverne undersøge og opdage fotosyntese, vandtransport i planter og planteceller i mikroskop.
Formål
Formålet er at styrke elevernes nysgerrighed og naturfaglige kompetencer ved at lade dem erfare, hvordan planter optager vand, hvordan de opbygger organisk stof og udskiller oxygen ved fotosyntesen, samt hvad planter er bygget af.
Varighed
10 lektioner
Elevforudsætninger
Der kræves ingen særlige forudsætninger.
Centrale begreber
Plantens opbygning (rod, stængel, blad, blomst, frø), fotosyntese, vandtransport, optagelse, ledningskar, fordampning/ transpiration, spalteåbninger, læbeceller, fødekæde, nedbrydning, respiration, kredsløb, Raunkiær-cirkel.
Planteceller: celle, cellevæg, cellemembran, cellekerne, grønkorn, mitokondrie
Materialer
Tulipaner, vintergækker eller andre planter, aflæggere af fugtelskende planter, syltetøjsglas med låg, mikroskoper, chokolade og slik.
Download hele forløbet inklusiv lektionsplan og lærervejledning her:
Medlemskab påkrævet
Du skal være medlem for at få adgang til dette indhold.
Vores seje hjerte og blodkredsløb
Natur/teknologi 4.-6. klassetrin
Kort beskrivelse
Hvordan får kroppen oxygen og næringsstoffer rundt? I dette forløb arbejder eleverne undersøgende med menneskets blodkredsløb, herunder hjerte og lunger. De laver enkle forsøg, bygger modeller og arbejder med begreber som puls, oxygentransport og kredsløb. Forløbet lægger vægt på elevernes undersøgende tilgang og kobler naturfaglig viden med deres egne erfaringer.
Formål
Eleverne får en grundlæggende forståelse af, hvordan hjerte, lunger og blodkar samarbejder i blodkredsløbet. De får viden om kroppens opbygning og funktion og får mulighed for at undersøge og måle på sig selv.
Varighed
6 lektioner
Elevforudsætninger
Grundlæggende kendskab til kroppen og organer fra tidligere undervisning er en fordel, men ikke nødvendigt.
Centrale begreber
Hjerte, puls, blod, oxygen, kredsløb, lunger, åndedræt, oxygentransport, carbondioxid, blodkar.
Materialer
Stopur (fx telefon), tape, balloner, sugerør, plastikflaske, konisk kolbe, rød frugtfarve, saks.
Videoer fra Naturfagskonsulentens YouTube-kanal og evt. tilhørende pdf´er med vejledning fra naturfagskonsulenten.dk/materialer.
Evt. hjerte og lunger fra gris.
Evt. farver og hvid malerdragt eller hvid T-shirt.
Download hele forløbet inklusiv lektionsplan og lærervejledning her:
Medlemskab påkrævet
Du skal være medlem for at få adgang til dette indhold.
Syrer og baser omkring os
Fysik/kemi 7.-8. klassetrin
Kort beskrivelse
Syrer og baser er en naturlig del af vores hverdag – fra rengøringsmidler til mad og brændenælder. I dette forløb arbejder eleverne med at identificere syrer og baser omkring sig, undersøge deres egenskaber og lære at bruge pH-skalaen i praksis. Forløbet kombinerer teori, eksperimenter og refleksion over kemiske stoffer i hverdagen.
Forløbet skal give eleverne en grundlæggende forståelse for, hvad der kendetegner syrer og baser. Gennem praktiske forsøg og aktiviteter skal eleverne undersøge pH-skalaen og få en forståelse for kemiske reaktioner.
Formål
Eleverne skal opnå en grundlæggende forståelse af, hvad syrer og baser er, hvordan de virker, og hvordan de kan identificeres med indikatorer. De skal kunne relatere det naturfaglige indhold til virkelige situationer i hverdagen og anvende modeller og forsøg til at forklare syrer og basers karakteristika.
Varighed
6 lektioner
Elevforudsætninger
Eleverne skal have kendskab til sikkerhed i laboratoriet og til naturvidenskabelige arbejdsmetoder. En introduktion til pH-skalaen er en fordel.
Centrale begreber
Syrer, baser, pH-værdi, indikator, neutralisering, husholdningskemi, fødevarer, syre-base-reaktion m.fl.
Materialer
Rødkålssaft (hjemmelavet indikator), diverse husholdningsmidler (eddike, citronsaft, bagepulver, opvaskemiddel, natron, sæbe), pH-papir eller digitale pH-målere, bægerglas, reagensglas, måleglas, skeer, sikkerhedsbriller, engangshandsker og evt. kitler eller forklæder mm.
Download hele forløbet inklusiv lektionsplan og lærervejledning her:
Medlemskab påkrævet
Du skal være medlem for at få adgang til dette indhold.
Unikke celler og mikro-liv
Biologi 7.-8. klassetrin
Kort beskrivelse
Celler er organismers mindste byggesten. De er specialiseret til at udføre livsnødvendige processer. Forløbet fokuserer på opbygningen og funktionen hos organellerne i celler. Til sidst i forløbet arbejder eleverne med mikroskopering af mikroskopisk liv.
Formål
At eleverne arbejder i dybden med celler og får en forståelse for forskelle og ligheder mellem forskellige celler og for opbygningen af celler.
Varighed
6 lektioner
Elevforudsætninger
Eleverne behøver ingen forudsætninger, men kender måske til celler og opdelingen i plante- og dyreceller fra natur/teknologi.
Centrale begreber
Plantecelle, dyrecelle, organeller, cytoplasma, cellemembran, cellevæg, cellekerne, mitokondrie, ribosom, grønkorn, DNA.
Materialer
Emballage og andre genbrugsmaterialer, limpistoler, evt. chokolade og slik, peberfrugt, hønseæg, stereolupper og mikroskoper mm.
Download hele forløbet inklusiv lektionsplan og lærervejledning her:
Medlemskab påkrævet
Du skal være medlem for at få adgang til dette indhold.
Vejret f*cker med os - eller f*cker vi med det?
Fællesfagligt 7.-9. klassetrin
Kort beskrivelse
Forløbet arbejder med viden om vejr og klima lokalt og globalt og opnår en forståelse for de udfordringer, klimaforandringer kan give. Undervisningen kombinerer teori, praktiske forsøg, undersøgelser og analyse af data.
Formål
At eleverne får forståelse for vejr og klima samt de konsekvenser, som klimaændringer kan have for natur og mennesker.
Varighed
12 lektioner
Elevforudsætninger
Indsigt i carbonkredsløbet i form af fotosyntese og respiration, som danner fundamentet for en af grundstenene i forståelse af drivhuseffekten.
Centrale begreber
Vejr, klima, vandets kredsløb, carbonkredsløb, fotosyntese, respiration, drivhuseffekt, global opvarmning, invasive arter.
Materialer
Gadekridt, stiklinger/aflæggere af planter, jord, lecanødder, store rengjorte glas med låg, fotobakker, emballage, sand, pap, sugerør, lim/tape, hulmaskine, spinat eller andre grønne blade, stor klump is fx i 4 liters frysepose mm.
Download hele forløbet inklusiv lektionsplan og lærervejledning her:
Medlemskab påkrævet
Du skal være medlem for at få adgang til dette indhold.
Brr, det er koldt i naturen
Natur/teknologi 4.-6. klassetrin
Kort beskrivelse
Vinteren er karakteriseret ved kulde, sne og is, og årstiden giver gode muligheder for at undersøge naturens forandringer, fysiske processer og dyrs tilpasninger. I dette forløb arbejder eleverne med is, frost, snekrystaller og dyrs strategier for at overleve vinteren, ligesom de undersøger, hvordan global opvarmning påvirker havets vandstand.
Formål
Eleverne får viden om naturfaglige fænomener, der knytter sig til vinteren: frysning og smeltning, varmeledning, isolering og dyrenes tilpasninger. De træner deres undersøgelseskompetence gennem praktiske aktiviteter og eksperimenter.
Varighed
6 lektioner
Elevforudsætninger
Ingen særlige
Centrale begreber
Frysning, smeltning, varmeledning, isolering, vindafkøling, tilpasning, levesteder, stofegenskaber.
Materialer
Isklumper, skåle, salt
Vat, papir, stof, bobleplast
Sne (hvis muligt)
Kobbertråd, kobberrør, skeer i træ/plast/metal
Stopure
Download hele forløbet inklusiv lektionsplan og lærervejledning her:
Medlemskab påkrævet
Du skal være medlem for at få adgang til dette indhold.
Bakterier på godt og ondt
Biologi 7.-9. klassetrin
Kort beskrivelse
Bakterier findes overalt omkring os, både på, i og over jordoverfladen. De er så små, at vi ikke kan se dem med det blotte øje. Alligevel har de en enorm betydning for vores liv, både når de omsætter næringsstoffer i naturen, indgår i fremstilling af fødevarer eller gør os syge. Bakterier er til for deres egen skyld, ikke for vores eller andres, og de er så særligt tilpassede den niche, de lever i, at mange har eksisteret i flere millioner år.
Formål
At eleverne får indsigt i bakteriernes forskelligartede levevis og mange funktioner, samt i hvordan de påvirker os mennesker på godt og ondt.
Varighed
4 lektioner
Elevforudsætninger
Det er en fordel, at eleverne kender til bakteriers opbygning og funktion, fx gennem forløbet “Unikke celler og mikro-liv”.
Centrale begreber
Bakterier, agar, antibiotika, resistens, plasmid, gen, restriktionsenzymer.
Materialer
Agar, sterile petriskåle, bananer, fryseposer, yoghurt, sødmælk, skål, gryde, evt. antibiotika, evt. glitterbug, mm.
Download hele forløbet inklusiv lektionsplan og lærervejledning her:
Medlemskab påkrævet
Du skal være medlem for at få adgang til dette indhold.